Máme
světový
kraj

Kousek Asie v ostravském hávu

Heřmanický rybník jako Penang, Malajsie

Okolí Heřmanického rybníka je místem, které vás každopádně překvapí. Kousek jihovýchodní Asie, o kterém neví ani mnozí Ostravané, připomíná scenérie rybářských domků levitujících na vodě z malajského ostrova Penang.

Než se začnete kochat průhledy na vodní hladinu a nasávat romantiku rybníka, otevře se vám nejdříve výhled na mohutnou heřmanickou haldu. Doutnající obláčky dýmu budou lahodit oku obdivovatelů jedinečné islandské krásy. Pokud máte radši Asii, ujděte ještě pár metrů. Uvidíte rybářské posedy s dřevěnými přístupovými lávkami, husté rákosí, zeleň a táhlou vodní plochu. Tady čas ubíhá vlastním tempem, vládne klid a pohoda. Nad hlavami krouží všemožné druhy ptáků a vy můžete jen tak zevlovat na břehu, nebo se vydat na tři kilometry dlouhý okruh okolo rybníka.

Lokalita je významným ornitologickým stanovištěm, hnízdí zde na 250 druhů ptáků. Všechny je asi neuvidíte, ale můžete mít štěstí a zahlédnout právě ty, kteří se běžně vyskytují právě v jihovýchodní Asii. Například ohroženého ledňáčka říčního. Věděli jste, že jedna rodina ledňáčků s šesti mláďaty spořádá denně okolo 100 menších rybek? Ne nadarmo má ledňáček v angličtině název Kingfisher, tedy král rybář. To souvisí s jeho schopností neomylného lovu ryb při střemhlavém letu k vodní hladině. Co takhle nechat se jím inspirovat a zarybařit si (samozřejmě s povolenkou)? O ryby tady totiž není nouze!

Máte rádi výšlapy? Co takhle výšlap na haldu, a ještě k tomu nejvyšší v Ostravě? Halda Ema je unikátním místem ležícím 315 metrů nad mořem. Halda dodnes pracuje – prohořívá, o čemž vás přesvědčí bělavé obláčky dýmu i sirné výpary. Odměnou vám bude nejen pozorování teplomilné fauny, která díky vyšší teplotě na haldě roste, ale také parádní výhled na Ostravu s Beskydami v pozadí.