Máme
světový
kraj

Nikoliv Loira, ale Raduňka!

Raduňské sídlo jako zámek Azay-le-Rideau, Francie

Zámek Azay-le-Rideau patří k nejkrásnějším zámkům na Loiře. Pohádkový zámek, který se odráží v řece Indre, láká stovky tisíc návštěvníků ročně. Proč se však prodírat davy, když zámek v Raduni na vás dýchne stejně kouzelnou atmosférou a navíc jej budete mít sami pro sebe?

V 16. století si bohatá šlechta napříč Evropou stavěla honosná renesanční sídla. To, co se však na první pohled zdálo zalité sluncem, mohlo být druhý den jinak. Gillet Berthelot, blízký úředník francouzského krále, si chtěl svou význačnou pozici u dvora stvrdit postavením zámku Azay-le-Rideau. Luxusního sídla si však neužil. Poté, co král přišel na jeho finanční podvody, Gillet ze zámku uprchl.

Ani raduňský pán to neměl jednoduché. Jiřík Tvorkovský, představitel starobylého šlechtického rodu Tvorkovských z Kravař, se svého vysněného zámku také nedočkal. Nejprve mu vyhořela stavba a poté, před dokončením sídla, zemřel.

Další majitelé byli úspěšnější – zámek dobudovali, v 18. století přestavěli do dnešní podoby, upravili zámecký park a přistavěli oranžérii. Dnes pohádkový zámek v Raduni a přilehlý park obdivují návštěvníci ze všech koutů Česka. Konec dobrý, všechno dobré.

Webová stránka zámku Raduň

Zámek si prohlédněte během komentovaných prohlídek. Vybírat si můžete z šesti prohlídkových okruhů.