Máme
světový
kraj

Poslední svědek minulosti: šikmější než Pisa

Kostel v Karviné jako šikmá věž v Pise, Itálie

Tušíte, co mají společného čísla 6.8 a 4? Označují stupně vychýlení od svislé osy. Vyšší číslo přitom patří kostelu svatého Petra z Alkantary v Karviné-Dolech!

Zatímco italská věž se začala naklánět už krátce po začátku stavby v roce 1174 chybou stavařů, kteří založili základy v jílovitém podloží příliš mělce, karvinský kostel byl naopak postaven velmi bytelně. Za svou šikmost „vděčí“ lidské touze po černém uhlí. Před 200 lety stál o 37 metrů výše a byl zcela rovný. Od roku 1854 pod ním však bylo v rychlém sledu vytěženo 53 metrů uhlí. Půda se i s barokním skvostem, který stál původně na vršku, propadla a kostel se naklonil. Těžko říct, zda se nezřítil díky pevným základům nebo zda pomohla vyšší moc… Jisté je, že kostel je dnes jedinou připomínkou dříve výstavního a rušného města.

Při prohlídkách, či bohoslužbě si zde můžete vyzkoušet svůj stabilizační systém a zažít jedinečný pocit, při kterém budete přemýšlet, kam se poděl váš jistý krok.

Zkoušeli jste někdy hrát golf? Pokud ne, je čas to vyzkoušet! A to na golfovém hřišti v Karviné-Lipinách. Hřiště je to skutečně unikání, protože se nachází mezi stále činnými doly. Pokud jste tímto sportem zatím nepolíbeni, stačí si za pár korun zakoupit košík míčků a zatrénovat si na cvičné ploše.

Co neminout v okolí?