Máme
světový
kraj

Dílo výstředního šlechtice vás dostane

Slezské Rudoltice jako Versailles, Francie

Víte, co mají společného zámky ve Slezských Rudolticích a Versailles ve Francii? Na první pohled snad vzájemnou podobu. Buďte si však jistí, že rudoltické sídlo nabízí stejně výstřední příběhy a neuvěřitelné historky, kterými by se rád pochlubil i sám král Slunce ve Versailles.

Zámek se dostal na výsluní s hrabětem Albertem Hodicem. Studovaný a zcestovalý šlechtic si usmyslel, že ze svého zámku udělá místo, kde se bude sjíždět smetánka z celé Evropy. Díky penězům své o dvacet let starší manželky se pustil do přestavby zámku ve stylu sídla francouzských králů. Zvláště si potrpěl na zahrady, které v jeho plánech hrály hlavní roli.

Druhé Versailles si brzy získaly pověst zábavního místa, kde i ty nejbizarnější představy se staly skutečností. V zámeckých zahradách tancují a zpívají vodní nymfy, na jezírkách líně plují gondoly, hosté žasnou nad městem trpaslíků, kde liliputány hrají děti v převlecích. Po smrti své milované manželky doplnil Albert své sídlo dokonce o harém. Hrabě uměl své hosty, mezi které patřil i pruský král Fridrich II, pořádně překvapit. Ve Slezských Rudolticích se zrodil bavič evropské šlechty.

Okázalé slavnosti a rozmařilý životný styl však Alberta nakonec přivedly k bankrotu. O zámek přišel a zbytek života strávil v ústraní. Na zámku tak skončila nejslavnější éra v jeho historii.

Webová stránka zámku ve Slezských Rudolticích

Prohlédněte si zámek s průvodcem a při procházce parkem popusťte uzdu vaší fantazii. O víkendu jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky.