Máme
světový
kraj

Němí strážci československých hranic

Hraniční pevnosti jako Maginotova linie, Francie

Víte, že Francie byla úplně první zemí, která v říjnu 1918 uznala samostatné Československo? Od této doby měla první republika se zemí galského kohouta nadstandardní vztahy a v mnohém se u západního spojence vzhlédla. Když se začínala stupňovat agrese nacistického Německa, Československo se pustilo do budování opevnění, které mělo chránit hranice před vpádem nepřítele. Inspirací pro tak zvanou Benešovou linii byl pevnostní systém Francie známý jako Maginotova linie.

Po počátečních konzultacích s francouzskými odborníky čeští projektanti přišli s řadou konstrukčních zlepšení, s kvalitnějším stavebním materiálem, lepší ocelí i modernějšími zbraněmi. Naše československé řešení bylo jednodušší a přitom účinnější.

O tom se ostatně můžete přesvědčit i dnes, a to hned na dvou místech v Moravskoslezském kraji! V Darkovičkách u Hlučína navštivte unikátní fortifikační systém, kde se seznámíte s životem posádek pevností a vžijete se do pocitů obránců státu. U Bohumína na vás čeká pěchotní srub Na trati s naprostými unikáty – zemním telegrafem počínaje a ručním výtahem pro dopravu munice konče. Upřímně – takové technické artefakty byste na Maginotově linii hledali jen těžko.

Více ne webových stránkách: Areál čs. opevnění Hlučín Darkovičky, pěchotní srub Na trati

Zjistěte si, kdy se u pevností konají speciální akce. Na vlastní oči tak uvidíte střet československé armády s nepřítelem!

Co neminout v okolí?