Máme
světový
kraj

Radniční věž s nádechem Itálie

Nová radnice jako palác Vecchio, Florencie

Nechybělo mnoho a ostravská radniční věž by vypadala jako ta ve Florencii. Florentským palácem Vecchio se inspiroval jeden z architektů, který chtěl novou radnici okořenit prvky italské renesance. Nápad se sice nakonec neujal, ale vzájemnou podobu můžete, s trochou nadsázky, pozorovat i dnes.

I když je florentská věž přibližně o 600 let starší než její moravská kolegyně, s touto ostravskou dominantou ji pojí mnoho zajímavostí. Obě věže slouží městským radnicím s vlajkami visícími na průčelích, jejich exteriéry zdobí arkádové balkony. Zajímavostí je také to, že z důvodu nestabilního podloží byla do základů ostravské radnice zasazena výztuž – železobetonová deska s rozměry 33,5 x 52,4 metrů! Pod florentskou radnicí byste zase našli pozůstatky římského amfiteátru.

Přijďte obdivovat krásy Ostravy z ptačí perspektivy – architektonická rozmanitost a zeleň všude okolo Vás rozhodně pohltí!

V budově radnice si nenechte ujít jízdu v unikátním páternosteru. Najdete jej v pravém křídle budovy. Tímto atypickým výtahem z roku 1928 se můžete projet v čase úředních hodin Magistrátu města Ostravy, který v budově Nové radnice sídlí. Přeneste se do první republiky a staňte se na chvíli váženým ostravským úředníkem!

Co neminout v okolí?