Máme
světový
kraj

Automobily se vzpomínkami

Muzeum Tatra jako automobilové muzeum Mulhouse, Francie

Nákladní automobil T 805, který s cestovateli Zikmundem a Hanzelkou projel kus světa, nebo kabriolet darovaný diktátorovi Stalinovi… Vozů s podobně zajímavou minulostí najdete v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici mnohem více. Z klenotů mezi automobily tu budete u vytržení přinejmenším stejně jako v největším muzeu automobilů na světě ve francouzském Mulhouse.

Obě města, jak česká Kopřivnice tak francouzský Mulhouse, jsou spojena s produkcí světově proslulých automobilů. Zatímco k městu v Moravskoslezském kraji neodmyslitelně patří značka Tatra, v jeho francouzském protějšku vyráběl svá věhlasná auta geniální konstruktér Ettore Bugatti. Českého návštěvníka francouzské expozice určitě zahřeje u srdce, když mezi více než čtyřmi sty exponáty Národního automobilového muzea Mulhouse spatří vedle luxusních limuzín Bugatti také automobil Tatra T 87.

V Mulhouse dále uvidíte i Benz Viktoria z roku 1893. Jde o stejný typ automobilu, jakým jel svoji dálkovou cestu do Paříže liberecký baron Theodor Liebig, držitel prvního řidičského průkazu v Čechách. Právě tento muž se v roce 1897 zasloužil o stavbu legendárního NW Präsident. Tento první sériově vyráběný vůz na území Rakouska-Uherska se vyráběl právě v naší Kopřivnici! A jeho repliku spatříte právě tam!

Kromě automobilů se obě automobilky zaměřily i na železniční vozidla. V Mulhouse najdete úžasné železniční muzeum Cité du Train v objektu někdejšího nádraží. I sbírky kopřivnického muzea připomínají železniční produkci spojenou s firmou Tatra. Tato značka byla neuvěřitelně flexibilní – to dokládá nejen exponát letounu Tatra 131, ale také mlýnky na maso, chladničky nebo agregáty na chlazení piva. O širokém záběru Tatrovky je prostě třeba se přesvědčit na vlastní oči!

Webová stránka Technického muzea Tatra

Na jednu vstupenku můžete navštívit hned tři pobočky Muzea Kopřivnice! Kromě Technického muzea Tatra se vydejte i do Lašského muzea v Šustalově vile a rozhodně nevynechejte Muzeum Fojství s expozicí kočárů. Součástí muzea Tatra je také síň slávy věnovaná kopřivnickému rodákovi a olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi.

Co neminout v okolí?