Máme
světový
kraj

Harry Potter po osoblažsku

Osoblažská úzkokolejka jako vlak do Bradavic

Jako Harry Potter na cestě do Bradavic slavným expressem. Tak si budete připadat při jízdě parním vlakem po úzchorozchodné trati z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. Pohádkový vláček jede po neobvykle klikaté trati s nejprudší zatáčkou na českých železnicích!

Harryho Pottera sice cestou nepotkáte, v kouzelné osoblažské krajině vás však může překvapit jiný slavný loupežník jménem Hotzenplotz! Ano, přesně tak! Tímto zvukomalebným německým názvem Osoblahy – Hotzenplotz – se totiž nechal inspirovat známý německý spisovatel Otfried Preussler. Jeho knížka s loupežným hrdinou Hotzenplotzem je po celém světě známá jen o něco méně než kouzelnické příběhy britské spisovatelky.

Čeští čtenáři se s tímto loupežníkem seznámili teprve nedávno. V roce 1962, kdy kniha o „německém Rumcajsovi“ vyšla, představoval sudetoněmecký původ autora i jméno hlavní postavy bezmála nepřekročitelné tabu. Dnes vás ale příběhy obyvatel Sudet budou Osoblažskem provázet na každém kroku.

Teď už nezbývá, než vyslovit zaklínadlo „Alohomora!“ a odemknout tak zamčené dveře do světa příběhů, pohádek a kouzelných dobrodružství.

Webová stránka Osoblažské úzkokolejky

Přepadne-li vás po cestě žízeň či hlad, osvěžte se regionálním pivem a jinými dobrotami v pivním vagónu.

Co neminout v okolí?