Máme
světový
kraj

Není malých cílů

Vítkovice jako dělnické kolonie v Manchesteru, Velká Británie

Přeneste se v duchu do britského Manchesteru, který se stejně jako ostravské Vítkovice pyšní bohatou industriální architekturou, městskými čtvrtěmi z červených cihel a ohromnou průmyslovou historií!

Zaposlouchejte se do příběhů rodin průmyslníků, kteří si v Ostravě stejně tak jako v Manchesteru plnili své vizionářské sny. Bratři Leverové z Británie, zakladatelé firmy Unilever na světoznámé drogistické zboží, vystavěli pro své zaměstnance celou vesnici s nemocnicí, školou nebo plovárnou. Stejně přemýšlel i Paul Kupelwieser, manažer tehdejších Vítkovických železáren, který vybudoval tzv. Nové Vítkovice. Kromě dělnických kolonií moderní město zahrnovalo školu pro dívky, nemocnici, radnici, jídelnu pro zaměstnance nebo chlapecký internát.

Dělnické kolonie v Ostravě lákají na procházku i dnes. Nahlédněte například do kolonií Štítové, Josefínské nebo Sirotčí. Pokochejte se i dalšími budovami, které z Nových Vítkovic zbyly – vítkovickou radnicí nebo kostelem sv. Pavla na Mírovém náměstí. A pak hurá do Dolních Vítkovic!

Vítkovickou čtvrť nejlépe prozkoumáte v rámci komentovaných prohlídek. Průvodce vám představí tehdejší pojetí luxusu, které požívali zaměstnanci železáren. Ukáže vám, kde byly školy, školky, prádelny či lázně. Těšte se také na zajímavé příběhy.

Více ZDE.

Co neminout v okolí?