Máme
světový
kraj

Romantika okořeněná hororem

Trúba jako Galatská věž, Istanbul

Kdyby do Štramberku, městečka v podhůří Beskyd, zavítal Turek, možná by měl na chvíli pocit, že je doma v Istanbulu. Dominanta Štramberku se totiž nápadně podobá Galatské věži v turecké metropoli. Avšak toto déjà vu by trvalo krátce, nanejvýš do prvního gastronomického zážitku. Místo baklavy, turecké medové pochoutky, by mu totiž štramberští nabídli místní verzi – štramberské uši.

Štramberská trúba je prvním místem, na které výletníci při příjezdu do městečka putují. Stejně jako z Galatské věže i odtud jsou nádherné výhledy do okolí, nikoliv však na moře a shon v přilehlých ulicích, ale na hluboké lesy a klidný život, který v podzámčí panuje.

Jen v těch romantických příbězích Štramberk pokulhává. Na ochozu Galatské věže se dozvíte, že ten, kdo vás doprovází, se stane vaším manželem či vaší manželkou. Štramberští si však libují spíše v krvelačných pověstech. Slyšeli jste, jakou událost připomínají štramberské uši? Cukrovinka z perníkového těsta se po staletí peče ve tvaru lidských uší, které bojechtiví Tataři uřezávali štramberským nepřátelům a posílali svému chánovi jako doklad válečných úspěchů. Dobrou chuť!

Pro štramberské uši si zaskočte do Cukrárny U Hezounů. Pan Hezký zde peče uši ještě tradičně, starým klasickým váleným způsobem. Poctivou českou kuchyni hledejte na náměstí, v městském pivovaru Štramberk.

Co neminout v okolí?