Máme
světový
kraj

Jako v pohádce

Zámek v Hradci nad Moravicí jako zámek od Disneyho

Až se příště budete dívat na pohádku od Disneyho, zpozorněte hned na jejím začátku. Povšimněte si vstupní brány legendárního kresleného zámku, nad kterým střílí ohňostroj. Ta se totiž nápadně podobá právě bráně hradeckého zámku. I proto někteří šlechtickému sídlu kousek od Opavy přezdívají Disney zámek.

Je neuvěřitelné, že pohádka se na zámku v Hradci nad Moravicí poprvé natáčela teprve v loňském roce. A to i přesto, že tato perla Slezska zvítězila v anketě o nejpohádkovější zámek už před 12 lety! V pohádce Princezna a půl království hraje Červený zámek panovnické sídlo samolibého krále Egona v podání Jakuba Prachaře. Přitom zde tato část zámku stojí jen něco přes sto let a původně plnila funkci koníren, stájí a kočárovny. To protější Bílý zámek je mnohem starší. Vystavěn byl již ve 13. století a pamatuje návštěvy mnoha velikánů. Lichnovští, majitelé zámku, vzdělaní a schopní aristokraté, udržovali přátelské kontakty s Mozartem, Paganinim, Picassem či Beethovenem. Ostatně Beethovenův klavír, na kterém při pobytu v Hradci hrál a komponoval, dnes patří k nejcennějším exponátům zámku.

Tak hurá do Hradce nad Moravicí prozkoumat více! Pokud budete mít štěstí, potkáte ducha Felixe Lichnovského, jehož srdce je pohřbeno v místním kostele. Filmoví fanoušci si zase mohou v informačním centru vyzvednout speciální pohlednice „Egonův Hradec“ vydané k pohádce Princezna a půl království. Kdo ji viděl, totiž ví, že v Egonově království se všechna města jmenují Egonův Hradec a všechny vesnice Egonova Lhota. To aby se to nepletlo. A pozor! Pokud uvidíte begónie, tady se jim říká egónie!

Webová stránka zámku v Hradci nad Moravicí

Projděte se anglickým parkem který se rozkládá na místě, kudy už ve středověku vedla legendární obchodní tepna – Jantarová stezka. Uprostřed zeleně a prastarých stromů si užijte klidu a pohody.

Co neminout v okolí?