Máme
světový
kraj

Malý moravský Mirabell

Zámek Kunín jako zámek Mirabell, Rakousko

Žil kdysi jeden kníže arcibiskup jménem Wolf Dietrich z Reitenau, který se zamiloval do neurozené dívky. Myslel to s ní vážně a tak jí na břehu řeky Salzach nechal postavit překrásný zámek Altenau. V zámku žili se svými patnácti dětmi šťastně do doby, než Wolfa Dietricha uvěznili a jeho milenku ze zámku vyhnali. Další majitel, kníže arcibiskup Markus Sittikus z Hohenemsu a bratranec předešlého, zámek přejmenoval z Altenau na dnes světově známý Mirabell. Prý aby mu nepřipomínal hříšný život jeho předchůdce.

Kunínské sídlo je také příběhem lásky, a to neméně fascinující… Osud nejslavnější obyvatelky zámku, hraběnky Marie Walburgy, ji příliš štěstí do života nepřinesl. Po smrti svých dětí se upnula k myšlenkám filantropie. Na zámku zakládá vzdělávací a výchovný ústav – filantropinum, který se brzy stává ohniskem vzdělání na Moravě. Ve škole studují děti všech sociálních vrstev – děti poddaných i šlechticů, dívky i kluci, katolíci i evangelíci, Češi a Němci. Děti se učí od rána do večera a to všem předmětům, podnikají výlety po okolí, zdravě jí a otužují se.

Láska to však ani v tomto případě nedotáhla do šťastného konce. Mnozí inovacím ve školství nefandili. Ústav byl proto zrušen. Hraběnka titulována „první dámou Moravy“ nesla konec svého celoživotního díla velmi těžce. Těšit ji snad mohlo jen pomyšlení na stovky dětí, kterým se díky ní dostalo unikátního vzdělání. Jedním z nich byl i František Palacký, otec národa a rodák z nedalekých Hodslavic.

Kromě příběhů lásky zámky Mirabell a Kunín spojuje i osobnost Johanna Lucase von Hildebrandta. Světově proslulý architekt pracoval pro řadu šlechtických rodů včetně Harrachů. Pro ně v letech 1726 – 1734 vybudoval barokní venkovský zámek a místo odpočinku, a to právě v Kuníně! O pár let dříve přebudoval také palác Mirabell v Salzburgu, letní rezidenci arcibiskupů.

I přestože zámek Mirabell poté vyhořel, při pohledu na obě sídla jsou stopy Hildebrandta patrné. Ne náhodou rakouští turisté přezdívají Kunínu “malý moravský Mirabell“.

Webová stránka Zámku Kunín

Hraběnka Marie byla posledním potomkem staroslavného a urozeného rodu Hohenemsů. Díky tomu si během prohlídky kunínského zámku prohlédnete vzácnou obrazárnu a knihovnu tohoto mocného rodu i s portrétem knížete arcibiskupa Marka Sittika, druhého majitele mirabellského zámku.

Co neminout v okolí?